3 základné typy prílb na motorku. Ktorú si vybrať?

Prakticky ku každej jazde na motorke sa spája neodmysliteľný prvok- vhodná moto prilba. Poznáme jej princíp a účel, rovnako ako povinnosť mať ju pri každej jazde na hlave. Ale určite môžeme mať otázky typu akú prilbu si vlastne vybrať alebo ako vybrať typ, ktorý by sa plnohodnotne prispôsobil našej jazde nielen z hľadiska bezpečia, ale takisto pravidelného komfortu pri jej nosení. Preto si v článku skúsme rozobrať konkrétny typy moto-prílb, pre aký štýl motorky alebo jazdy sú vhodné, čo od nich môžeme očakávať a možno tak nájdeme tú správnu odpoveď.

Dievča ležiace na motorke, modelka.jpg

Výklopné/odklápacie prilby
Sa v súčasnosti radia k obľúbeným a často požadovaným voľbám hneď z niekoľkých dôvodov. Za prvé poskytujú kvalitnú bezpečnosť rovnako ako napr. „integrálky“, avšak aj napriek tomu poskytujú komfortné a pohodlné stránky nosenia. Môže zato prevažne ľahší materiál, ale predovšetkým možnosť predného vyklápania, ktoré je veľmi praktické, najmä ak jazdíte častejšie alebo dlhšie trasy. Tieto vlastnosti poskytujú bežné „vyklápačky“, ale ak hľadáte takisto napr. moderné technologické vlastnosti či kvalitnú výbavu, je možné obrátiť sa na modely svetovo známych značiek https://www.eres-racing.sk/moto-prilby-odklapacie-agv–arai–shark/.

Jazda mestom na motorke.jpg

Integrálne/uzatvorené prilby
Sú z hľadiska bezpečia veľmi kvalitnou voľbou. Využijete ich najmä v prípade športových cestných motoriek. Pre tieto stroje je typická vyššia rýchlosť a spoľahlivá prilba, ktorá bezpečne pokrýva celú hlavu sa preto stáva neodmysliteľným prvkom.
Otvorené/štýlové prilby
Predstavujú veľmi pohodlnú voľbu za predpokladu, že vaša jazda je typická skôr nižšou rýchlosťou. Chránená je len vrchná časť hlavy a tvár spolu s bradou zostáva voľná. Na jednej strane to oproti vyššie zmieneným typom značí slabšiu bezpečnosť, na druhej strane ľahkosť a slobodný pocit z jazdy. U týchto typov je navyše možné vyberať zo skutočne atraktívnych a štýlových možností, najmä ak ide o „jetky“.