Nebojte sa banánov s hnedými fliačikmi a tvrdých paradajok

Mnoho ľudí nakupuje tovar, ktorý je najlacnejší. Pri nákupe ovocia a zeleniny sa to však vôbec nevyplatí. To zlacnené, čo vyzeralo ako výhodná kúpa, často nakoniec vyhodíme. Ak niečoho kúpime viac, než sme schopní spotrebovať, tiež to skončí v koši na odpadky. Ako teda ušetriť a zároveň obmedziť plytvanie?

ovoce

1 / Plánujte a nakupujte s mierou
Pre nákup akýchkoľvek čerstvých potravín platí: plánujte, čo budete variť, vytvorte si nákupný zoznam a podľa toho nakupujte. Vyhnete sa zbytočnému prihadzovaniu potravín, ktoré nespotrebujete a nakoniec sa vám pokazia.

2 / Do zásoby kúpte nedozreté
Exotické ovocie doma po pár dňoch v izbovej teplote dozrie. Napríklad dokonale žlté a tvrdé banány nie sú zďaleka najchutnejšie, navyše obsahujú veľa škrobu, ktorý nie je pre trávenie ideálny. Nechajte ich teda doma najprv dozrieť. Až hnedé bodky na šupke sú známkou správnej zrelosti, kedy sa škrob premenil na jednoduchšie cukry. Banán je potom sladší, chutnejší a lepšie stráviteľný. A napríklad avokádo dozrieva dokonca až po odtrhnutí. Nečakajte však, že vám doma dozrejú papriky, bobuľové ovocie alebo baklažán.

3 / Povädnuté kúsky domov z obchodu nenoste
Pokiaľ už sú v obchode šalát alebo bylinky uvädnuté, nechajte ich tam, aj keď je cena lákavá. Ak už nejakú uvädajúcu zeleninu máte doma, využite ju napríklad omelety.

4 / Nakupujte po hmate aj nosom
Nehanbite sa k plodom pričuchnúť a ohmatať ich. Typická vôňa tiež vypovedá o zrelosti a plnej chuti.

zelenina

5 / Balenému sa skôr vyhýbajte
Obzvlášť pozorne kontrolujte ovocie a zeleninu, ktoré sú balené. Balenie totiž zamedzuje prístupu vzduchu a také ovocie a zelenina sa často zaparia, čoskoro zmäknú a vodnatejú. Vydržia menej ako tie nezabalené. Ak to nemáte v oku, často v balení prehliadnete nedostatok napríklad plesnivý kúsok, ktorý potom „nakazí“ okolie a ovocie je potom zrelé leda na vyhodenie.