Vyrobte si hubové korenie či bujón

V obchode ste už možno narazili na hubové korenie a ak nie, tak určite aspoň na bujón. Týmito dvoma pochúťkami, viete ozvláštniť množstvo jedál, no ešte lepšie chutia v tých hubových. Ich pridaním totiž zvýrazníte hubovú chuť. Nemusíte ich ale kupovať. Korenie aj bujón si vyrobíte pokojne sami.

houby
 
Hubové korenie
 
Na prípravu korenia môžete použiť akýkoľvek druh húb. Môžete použiť kúsky, ktoré sa vám pri sušení roztrúsili a polámali. Takto ich aspoň nebudete musieť vyhodiť.
Základom je, aby boli huby stopercentne suché. Je jedno, akým spôsobom huby vysušíte, no po ich stlačení v dlani, alebo medzi prstami sa musia úplne trúsiť. Takto pripravený materiál vložte do ručného mažiaru, alebo do elektrického mlynčeka na kávu. Je dobré ak ich rozdrvíte, alebo pomeliete úplne na jemno. Takto sa v jedle korenie lepšie rozpustí a spojí s ostatnými ingredienciami.
 
Hubový bujón
 
Ak sa rozhodnete pre bujón, huby nemusíte sušiť. Nakrájajte ich na drobné kúsky a vyvarte aspoň pol hodiny v horúcej vode. Túto tekutinu však nevylievajte, pretože všetka chuť e práve v nej. Celú zmes rozmixujte do hladka. Jej konzistencia, by mala pripomínať hustú pastu. Ak sa chystáte bujón použiť v priebehu dvoch, no maximálne troch dní, môžete ho odložiť do chladničky. Pokiaľ si ho chcete odložiť na neskôr, ponalievajte ho do malých zatváracích nádob, alebo do formy na ľadové kocky a vložte do mrazničky. Takto uskladnený bujón, skonzumujte najneskôr do roka.

sušené houby
 
Nezabudnite ich povariť
 
Nezabudnite na to, že huby sa nesmú konzumovať surové. V prípade bujónu, ste ho tepelne upravili už pri jeho príprave, takže s ním si nemusíte robiť veľkú hlavu. Ak však používate korenie, do jedla ho nikdy nepridávajte až na konci, alebo priamo do taniera. Každá huba potrebuje aspoň pätnásť minút na to, aby bol a vhodná a bezpečná na konzumáciu.