Učarovala vám basa?

Mnohí z nás sa inšpirujú a motivujú na hru na niektorý hudobný nástroj práve na základe nášho zážitku z koncertu. Často sa takto rodia rôzni bubeníci, gitaristi, ale aj basgitaristi. Klaviristi už menej. Je to zaujímavé, ale klavír je jeden z najmenej populárnych nástrojov štandardných kapiel a mladých ľudí, ktorý túžia po hviezdnom vystúpení na pódiu. Najčastejšie sú to práve gitaristi, bubeníci a občas aj basgitaristi.

kytara

Čo je teda na basgitare také príťažlivé?

Basgitara je nástroj, ktorý vo svojej podstate udržuje spodné frekvencie kapely. Stará sa o to, aby hudba znela plno, rytmicky a mohutne. A práve tieto impulzy dokážu zachytiť niektorí ľudia ako výzvu a motivuje ich to k výberu tohto nástroja. A ešte jeden nezanedbateľný faktor, ktorý je však klamlivý. Hra na basgitare sa totiž javí ako jednoduchá a schodná cesta. To však nie je pravda.

Prečo je hra na base taká náročná?

Hra na basgitare nie je vôbec jednoduchá, aj keď sa to tak môže zdať na prvý pohľad. Príčin je viacero. Ako prvé je dôležité cítenie rytmu. Basgitarista musí vedieť na svojom nástroji hrať absolútne presne. Nesmie si dovoliť ani jedinú rytmickú chybu, pretože to má za následok rozbitie zvuku kapely. Gitarista alebo klavirista si môže dovoliť z času na čas zaimprovizovať, alebo dostať sa mimo tempa, či už zámerne alebo nejakou nepatrnou chybou. Táto chyba sa veľmi ľahko prehliadne a mnoho ľudí z obecenstva si ju ani nevšimne. Avšak pokiaľ urobí chybu basgitarista, táto chyba je okamžite postrehnuteľná a môže mať za následok aj rytmické rozbitie celej kapely.

baskytara

Veď má iba štyri struny!

Štyri struny majú aj husle a vôbec nie sú jednoduché. Basgitara sa často prirovnáva ku gitare. A tým spôsobom, že basgitara je ľahšia, pretože má iba štyri struny, pričom gitara má šesť strún. Toto však vôbec nie porovnateľné a takýto argument je chybný už vo svojom základe. Za prvé preto, že existujú aj šesť-strunové basgitary. Dokonca aj viac. Okrem toho na basgitare sa hrá úplne iným štýlom ako na gitare. Úloha basgitary je úplne odlišná od úlohy gitary v postavení kapely.
Takže pokiaľ uvažujete o hre na basgitaru a váš dôvod je ten, že hľadáte ľahkú a schodnú cestu, budete trpko sklamaní. Ak však vás do tejto hry motivuje vaše nadšenie, túžba a sny, máte veľkú šancu uspieť.