Staráme sa o morské prasiatko

Prečo práve morské prasiatko?
Pretože na výber máte z viacerých druhov. Krátkosrsté i dlhosrsté, dokonca i roztomilé strapaté tzv. rozetové. Starostlivosť o morča nie je veľmi náročná. Ani finančne ani časovo. Avšak morské prasiatko sa vám za ňu bude odvďačovať láskou. Takisto kúpa samotného morčaťa nie je nákladná.

morčata

Ako budovať s novým miláčikom vzťah?
Napriek tomu, že morské prasiatko sa môže stať veľmi prítulným spoločníkom, je to od prírody skôr plachý tvor. Koniec koncov tak to v ríši hlodavcov býva. Keď si nového člena rodiny prinesiete domov, najlepšie bude, ak ho chvíľu necháte len tak. Je to preňho obrovská zmena, preto nech sa najprv oboznámi s novým prostredím. Ideálne je, ak má v klietke nejaké miesto na schovanie, kde sa môže cítiť v bezpečí. Na začiatok mu teda len poskytnite potravu a vodu. Po pár hodinách mu ponúknite potravu z ruky. Nebuďte sklamaní, ak hneď nepribehne.

Dôležité je nech vidí, že nie ste jeho nepriateľom. Skúste ho len párkrát pohladiť a potom mu doprajte priestor. Na ďalší deň si môžete už malého kamaráta vziať do rúk a chvíľu sa s ním pomaznať. Netlačte však na pílu, ak sa začne príliš triasť alebo drkotať zúbkami, má strach. Vráťte ho teda do klietky pokračujte o pár hodín. Dôležité je dopriať mu priestor a zároveň si na domáce zvieratko vyčleniť každý deň aspoň chvíľku. Uvidíte, že po krátkom čase si na vás zvykne. Bude sa k vám túliť a reagovať bude na váš hlas hlasným pískaním. Vtedy chce morské prasiatko od vás maškrtu alebo pohladenie.

morče

Čo všetko bude potrebovať, ak chcem doma chovať morča?
Klietkamusí byť priestranná, vystlaná hoblinami, aby v nej bolo morčiatku príjemne. Zabezpečiť prísun vody a potravy. Stále nech má morča nejakú maškrtu v miske avšak netreba to preháňať. Každý deň stačí za hrsť semienok pre hlodavcov a trochu zeleniny. Ovocie dávame občas, ale morčiatko si určite veľmi pochutná. Takisto papá seno i trávičku.
Je dobré ak mu poskytujeme výbeh. Ten však musí byť hlavne vonku ohraničený, nech nám morské prasiatko neujde. Môže sa totiž zľaknúť nejakého zvuku alebo podobne, Preto ho majte radšej stále pod dohľadom.