Nohy v bavlnke aj na horách

Skúseným turistom určite nie je potrebné vysvetľovať, akú dôležitú úlohu zohráva správna obuv. Pokiaľ však s týmto športom ešte len začínate, určite oceníte zopár dobrých rád. Nevhodná obuv a vysokohorské prostredie, to je kombinácia, ktorá dokáže ohroziť váš život. V tom lepšom prípade sa domou vrátite z krvavými otlakmi a boľavými kolenami.

hory
 
Výber správnej obuvi
 
Na začiatku je nákup topánok. Tie na turistiku, musia byť v prvom rade z dostatočne pevného materiálu, ideálne tiež nepremokavého. Verte, že túto vlastnosť pri turistike oceníte. Topánky, by vás nemali tlačiť a váš členok v nich nesmie lietať zo strany na stranu. Dôležitá je aj podrážka. Mala by byť dostatočne hrubá, pretože inak budete cítiť všetky nerovnosti, po ktorých budete kráčať. Druhou potrebnou vlastnosťou je aj protišmykový materiál.
Zainvestujte radšej pár eur navyše do naozaj kvalitných výrobkov. V prvom rade vám zabezpečia dostatočné pohodlie, no a za spomenutie stojí aj ich životnosť. Naozaj kvalitné turistické topánky vám vydržia pokojne desať rokov a možno i dlhšie. Ak v tejto oblasti nemáte naozaj žiadne skúsenosti, nechajte si poradiť v špecializovanej predajni.
 
Čo si do hôr nikdy neobúvať
 
Šľapky, sandále, tenisky, alebo ďalšie topánky určené do mesta, do hôr určite nepatria. Vyvrtnutý členok je to najmenej, čo sa vám v nevhodnej obuvi môže stať. Vyhnite sa aj botaskám. Tie sú vhodné na beh, maximálne dlhšiu prechádzku v nenáročnom teréne. Skaly, úzke chodníčky a mokré korene, však vyžadujú o čosi kvalitnejšie kúsky. Základom je hlavne to, aby vám vaše nohy dostatočne spevňovali.

boty
 
Ako topánky nosiť
 
Topánky samozrejme nosíme na nohách. Reč je však skôr o ich prvom obutí. Vo väčšine turistickej obuvi, je vnútro vyrobené z materiálu, ktorý sa po čase vytvaruje presne na vašu nohu. Ak si takéto topánky obujete prvý krát, je možné že vás budú tlačiť na viacerých miestach. Pred prvou turistikou, je preto veľmi potrebné, aby ste ich ponosili takpovediac na nečisto. Obujte si ich doma a niekoľko hodín v nich pochoďte. Takto sa vyhnete nepríjemným otlakom.