Rozpočet znovu na nohách

Na vianočné nákupy zvykne väčšina z nás minúť značnú časť peňazí. Štart do nového roka preto nemá každý úplne hladký a ľahký. Ako ušetriť pár drobákov a pritom nejesť iba lacné sáčkové polievky do konca mesiaca? Prinášame pár tipov, ktoré môžete využívať denne.
Dajte šancu študentom. Ponúkajú veľakrát dobré služby za zlomkovú cenu iba preto, že študujú alebo práve dokončujú praktickú časť kurzu. Pri kaderníkoch či kozmetičkách tu môžete ušetriť až 30€.mince.jpg
Vyhnite sa lotériám. Tie väčšinou stoja okolo eura alebo dvoch, no po Vianociach je každá koruna dobrá. Viete ako sa hovorí, babka k babce – budú kapce.
Využívajte internet a nie mobilné dáta. Bohužiaľ, budete sa musieť uskromniť. Používaním siete WiFi miesto dát viete ušetriť až desať eur za mesiac. S tým sa spája aj ďalší tip. Už viac nekupujte knihy, streamovacie služby alebo časopisy. Informácie obsiahnuté v týchto médiách sú ľahko vyhľadateľné na internete, čím zase šetríte svoju peňaženku.
Jednou z možností ako sa dostať k tovarom a službám je aj dobrovoľníctvo. Organizácie často nie sú natoľko bohaté, aby mohli svojich dobrovoľníkov platiť do hodiny. Preto za odmenu ponúkajú často cestovné príležitosti, menej často už pobyty či tovary.rozpočet.jpg
Vedeli ste, že vaše energie znižujú také maličkosti ako pokrievky hrncov? Naozaj! Vďaka nim sa jedlo uvarí rýchlejšie. Navyše ak nebudete zbytočne pokrievky dvíhať alebo otvárať rúru, teplo nebude unikať. Z tohto hľadiska je dobré vetrať radšej krátko, nárazovo. Pri otvorení okien na vetračku takpovediac „kúrite do ulice“ a vaše peniaze unikajú.
Dobrou pomôckou môže byť aj rozpočet. Nesnažte sa ho však dosiahnuť, skôr sa snažte minúť čo najnižšiu čiastku na daný mesiac. Odkladať by ste si mali zhruba 10% príjmu (ak je to možné), aby ste mali aspoň akú-takú rezervu pri nečakaných udalostiach.