Myslieť na zeleno, znamená aj myslieť ekonomicky

V angličtine sa používa spojenie reduce – reuse – recycle. Znamená to redukovať, znova využívať a recyklovať. Zero waste iniciatívy sú dosť populárne až sa môže zdať, že ide o akúsi módnu vlnu.  Z časti to môže byť aj tak, no za ňou je reálna potreba zmeny.

kola

Jednorazové nádoby, slamky, igelitové tašky a iní nepriatelia

Možno sa zdá, že ide o zveličovanie, veď ako môže napríklad jedna slamka zachrániť svet? Nemôže. Ale rozkladá sa 130 rokov. Svet je nimi tak zamorený, že sa stalo bežné nachádzať slamky v žalúdkoch mŕtvych morských živočíchov. Jednotlivé štáty konečne pristupujú k zmenám, hoci sa na prvý pohľad môžu zdať banálne. Konečne dochádza k uvedomeniu, že je lepšie a výhodnejšie škodám predchádzať, ako riešiť, keď už problém nastane. Aj u nás začal platiť zákon a igelitové tašky už v obchodoch nie sú zadarmo.

Na zelenej vlne

Skúste si v hlave premietnuť svoj deň a porozmýšľať, čo by sa dalo urobiť inak s ohľadom na životné prostredie. Aj malá snaha sa cení a navyše zistíte, že v mnohých smeroch šetríte nie len životné prostredie, ale aj financie.

Začnite od seba

 • Výpredaje. Skúste odolať. Nemusíte mať všetko. O mesiac bude v akcii zasa niečo iné.
 • Iniciatíva oblečiem si tú vec minimálne 30 krát? Možno ste ju zaregistrovali na sociálnych sieťach.  Ide o to, že skôr než si niečo kúpite, zamyslite sa, či si danú vec oblečiete minimálne 30 krát.
 • Látkové vrecká.
 • Vlastné hrnčeky na kávu so sebou.
 • Noste svoj príbor.Na to, že vy svoju porciu zjete za pár minút a plastový príbor sa rozkladá desiatky rokov ide o veľký nepomer v neprospech prírody.
 • Vlastné nádoby na jedlo.Kúpte si do nich svoj obed a tie z polystyrénu nechajte predavačovi.
 • Látkové odličovacie  tampóny.
 • Recyklovať staré oblečenie na handry, prešiť na nové veci, alebo darovať.

recyklace

Ako dlho sa rozkladá…?

 1. Papier: 4 mesiace
 2. Žuvačka: 50 rokov
 3. Plastový hrnček 70 rokov
 4. Jednorazová plienka 250 rokov
 5. Igelitová taška 25 rokov