Dovolenka so zvieratami: ako vziať so sebou domáce zviera

Pri odchode na dovolenku, ľudia opustia svoju milovanú mačku alebo psa doma a požiadajú príbuzných, priateľov alebo susedov, aby sa o to postarali. Ale sú tu tí, ktorí si so sebou na výlet vezmú domáceho maznáčika.

psi

  1. Príprava na odchod

Ísť do zahraničia s domácim miláčikom nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Ak už máte dostatočný veterinárny pas, potom na cestu do zahraničia budete musieť zbierať celý balík dokumentov.
Veterinárny pas
Dokumenty musia byť pripravené najneskôr jeden mesiac pred odchodom. Pre všetky cesty – doma aj v zahraničí – budete určite potrebovať veterinárny pas. Toto nie je len rodokmeň, takýto pas vydáva iba veterinár.
Očkovanie
Lekár tiež urobí vo veterinárnom pase poznámky o potrebnom očkovaní – od besnoty, panleukopénie, rinotracheitídy a kalicivirózy. Očkovanie by sa malo uskutočniť najskôr jeden rok a najneskôr 30 dní pred cestou.

horolezec

Čipovanie
Majiteľ domácich zvierat tiež potrebuje implantovať špeciálny čip do svojho domáceho maznáčika, ktorý obsahuje všetky informácie o chorobách, očkovaní a majiteľovi. S jeho pomocou bude každý veterinárny lekár schopný určiť, kde zviera je a vrátiť ho svojmu majiteľovi. Nebojte sa tejto jednoduchej operácie: čip je veľmi malý, nespôsobí zvieraťu bolesť a nepohodlie. Je nutné implantovať čip najmenej 30 dní pred odchodom, inak môžu nastať ťažkosti s papierovaním.
Lietadlo
Je potrebné nielen informovať spoločnosť, ale aj získať jej súhlas, inak nebude možné prejsť cez pasovú kontrolu. Nie skôr ako tri dni pred odletom musíte dostať ďalší dôležitý dokument – certifikát, ktorý umožní vášmu miláčikovi opustiť krajinu. Možno ho získať na ktorejkoľvek štátnej veterinárnej klinike.
Vlak a auto
Ak cestujete vlakom alebo autom, úloha sa zjednoduší. Stačí veterinárny pas a veterinárne osvedčenie, ktoré sa vydáva na veterinárnych klinikách. Ak musíte cestovať do zahraničia, je vymenený za špeciálny medzinárodný certifikát.