Jarné prestieranie na stôl rozžiari vašu domácnosť!

Topenie snehu, predlžovanie dní a viac slniečka na oblohe veští príchod jari a s ňou aj veľkonočné sviatky. Veľká noc je vo svojej podstate veselý sviatok, optimistický a plný nádeje, o to viac, že ho oslavujeme v najkrajšom ročnom období –začínajúcej sa jari. Tieto sviatky sa mnohým z nás spájajú s dobrým jedlom po dlhom, 40 dňovom pôste, ktoré si vychutnávame pri stole so sviatočným prestieraním a celkovou jarnou výzdobou bytov a domov. Dokonca aj šúpolie záhrady sa odejú do netradičného ošatenia a zaskvejú sa výzdobou na oslavu jari.

Vyzdobiť stôl a pripraviť ho pre šibačov sa dá na mnoho spôsobov, na niektoré z nich sa teraz zameriame.

dekorace

Tradičné prestieranie nás stále oslovuje

K Veľkej noci akosi patrí tradičný spôsob prestierania reprezentovaný obrusmi ručne vyšívanými, na ktorých boli vyobrazené motívy jari, bahniatka vo váze a ručne maľované vajíčka tvorili základ sviatočnej tabule. Uložené boli v prútených alebo drôtených košíkoch, väčšinou ručnej výroby. Sviatočnú atmosféru dopĺňali aj dekorácie z prírodných materiálov a samozrejmosťou bolo tradičné jedlo, ktoré sa v závislosti od regiónov Slovenska líšilo.

Moderné trendy

Mnohé gazdinky ani v súčasnej modernej dobe nedajú na tradičné dekorácie dopustiť, avšak rýchlosť, akou sa trendy a doba mení, má svoj vplyv aj na ich štýl. Výrobcovia sa snažia priniesť farby jari aj do našich príbytkov a ponúkajú dekorácie v nespočetných odtieňoch. Veľkonočný stôl si tak už nevieme predstaviť bez farebných vajíčok, keramických misiek, zajačikov či sliepočiek alebo jarných kvetov. Servis na podávanie jedál musí byť takisto s veľkonočnými motívmi. V tomto čase platí, že čím viac farieb, tým lepšie a skombinovať môžete čokoľvek s čímkoľvek, obávať sa toho nemusíte. Jarné prestieranie, hýriace všetkými farbami, prinesie do domácnosti pozitívnu energiu, rozžiari ho a zlepší náladu celému osadenstvu bytu.

prostřený stůl

Množstvo inšpirácií ako to všetko zladiť a na čo nezabudnúť vám prinesú internetové stránky určené tejto tematike. Tak sa nebojte a pustite jar k sebe domov.