Zdravé stravovanie – cesta k ideálnej váhe či nie?

O chudnutí sa už povedalo a napísalo toho toľko, že často už ani nevieme, ktoré informácie sú tie správne. Nakoniec majú všetky niečo do seba a na každej je nejaký ten kúsok pravdy, ale vždy je to individuálne a čo človek to iná skladba tela, iná výška nadváhy, iný metabolizmus. Preto si každý musí sám nájsť to svoje.
V každom prípade je však dôležité si položiť otázku či je možné efektívne schudnúť len pomocou stravy?

zdravá výživa

Odpoveď znie, že práve strava je základom úspešného zhadzovania nadváhy. Stačí si len upraviť jedálniček tak, aby vyhovoval individuálnym potrebám a možnostiam.

Percentuálne sa dá strava odhadnúť ako 70-80% podielu na schudnutí. Dôležité je vedieť ako začať, pretože práve na začiatku celého procesu sa robí najviac chýb.

Vhodný kalorický príjem

Práve na začiatku je dôležité dávať si pozor na to, aby ste svoj kalorický príjem príliš neznížili.
Môžete tým nielen hladovať čo dlho nevydržíte, ale spomalíte si aj metabolizmus a chudnutie zastavíte.

Je potrebné začať pomaly, ale s istotou, že to vydržíte a nielen počas obdobia chudnutia, ale udržať si zdravé stravovanie aj naďalej.
Preto si raz za čas môžete dopriať aj zhrešiť v primeranom množstve. Budete tak psychicky vo väčšej pohode, než keby ste na to šli drasticky.
Pri stravovaní záleží nielen na zložení obsahu, ale aj na množstve a pravidelnosti.Preto si vyberte cestu primeraného kalorického príjmu, takže ani veľa ani málo.

polévka

Strava musí byť hlavne pestrá, takže rozhodne nie je vhodné zamerať sa len na jeden druh potravín. Nezostavujte si ani jedálniček, ktorý bude pre vás skôr záťažou, ne potešením.
Strava má mať dostatok bielkovín, vlákniny, tukov, uhľohydrátov, minerálnych látok, vitamínov aj vody. Vyhnite sa zďaleka drastickým diétam a proti maškrteniu a pocitom hladu aj keď ste najedení využite rôzne doplnky, ktoré vyvolávajú pocity sýtosti.