Nákup tovaru zo zahraničia

Určite každý z nás sa už stretol so stránkami ako Amazon, Ebay, Aliexpress a neraz objednal tovar či už so šťastným koncom alebo nie. Ak sa bojíte či vám to bude zaslané a či nebudete mať problémy s colnicou – čítajte najčastejšie otázky a odpovede.

eshop

1. Chcem objednať niečo v zahraničnom internetovom obchode s dodaním poštou alebo špeciálnymi doručovacími službami (DHL, atď.). Musím podať colnú deklaráciu na prijatie balíka zo zahraničia?

Pokiaľ vám internetový obchod poslal tovar určený na osobné použitie prostredníctvom medzinárodnej pošty, potom nie je potrebné podať colné vyhlásenie (vyhlásenie o tovare). Výnimkou je, ak ste tovar zakúpili nie na osobné účely, ale na podnikanie. V tomto prípade je potrebné predložiť vyhlásenie v rámci všeobecného postupu ustanoveného v kapitole 27 colného kódexu colnej únie. Druhá možnosť internetového obchodu môže odosielať objednaný tovar podľa medzinárodnej zmluvy (t.j. prostredníctvom kuriérskych služieb, napríklad DHL, FedEx, UPS). Potom budete musieť podať colné vyhlásenie.

2. Chystám sa kúpiť si tašku v zahraničnom internetovom obchode. Stojí 120 eur. Obávam sa, že budem musieť platiť dodatočné colné poplatky.
Colné poplatky nie sú účtované, pokiaľ ide o tovar pre osobnú potrebu zaslaná alebo doručená v kalendárnom mesiaci na jedného jedinca, ak sa colná hodnota nie je väčšia ako 1000. Eur a celková hmotnosť najviac 31 kg.

3. Môžu sa vyskytnúť problémy s colnými orgánmi, ak objednávam šesť mobilných telefónov? Neplánujem ich ďalej predávať, len si kúpim dva telefóny pre seba a moju ženu a zvyšok mi objednali moji priatelia a my sme sa rozhodli kombinovať objednávky na úspory na doručenie.

vízum

Áno, existuje riziko, že budete musieť zaplatiť dovozné clá, dane a deklarovať tovary vo všeobecnom poriadku. Colné orgány môžu zistiť, že ste si kúpili telefóny nie na osobné účely, ale na podnikanie. Keďže množstvo presahuje množstvo potrebné pre osobnú spotrebu…no uznajte 6 telefónov, môžu vzniknúť problémy.
Ak sa chystáte objednávať tovar zo zahraničia naštudujte si pravidlá a podmienky colnice, aby ste nezostali milo prekvapený.