Vysaďte pivónie, potešia oko i dušu

Pivónie by nemali chýbať v žiadnej okrasnej záhradke. Kvitnú hlavne na jar, kedy svojimi obrovskými kvetmi potešia oko a prenikavou vôňou naše čuchové zmysly. Pochádzajú z Európy, takže sa im u nás dobre darí. Na výber máte desiatky druhov.

pivoňka

Delíme ich do dvoch skupín, na drevnaté a bylinné. Drevité pivónie sú polokri. Mohli by sme ich prirovnať k hortenziám, alebo rododendrónom. Ich stonky sú drevité a preto na zimu neodumiera celá rastlina, ale iba opadne ich lístie. Tento druh dorastá do niekoľkých metrov a žije desiatky rokov.
Bylinné pivónie patria taktiež medzi trvalky. Na rozdiel od drevitých, na zimu odumiera celá rastlina. Na jar z podzemnej hľuzy vyrastá úplne nová. V porovnaní s predošlou skupinou sú tieto pivónie o čosi menšie. Preto sa hodia skôr do menších záhrad.

Drevité pivónie obľubujú pôdu bohatú na živiny s neutrálnym pH. Nájdite im slnečné miesto chránené pred silným vetrom. Kvôli tomu ich ľudia väčšinou vysádzajú k plotom, alebo priamo k stenám domu. S prezimovaním nemajú problém. Tak ako všetky pivónie aj tieto kvitnú iba niekoľko týždňov. Ak chcete aby váš kvetinový záhon oplýval farbami počas celej letnej sezóny, nesaďte ich samostatne, ale spolu s inými rastlinami, ktoré budú kvitnúť postupne. Na výber máte všetky odtiene ružovej, červenej a cyklámenovej farby. Existujú však aj žlté, biele, fialové či oranžové odrody.

poupě

Bylinné pivónie sa pestujú omnoho častejšie. Môže za to i fakt, že kvitnú dlhšie obdobie. Na stonke sa nachádza jeden hlavný puk a niekoľko menších. Po tom ako odkvitne hlavný, začínajú postupne kvitnúť tie ostatné. Ani v tomto prípade však nemôžeme hovoriť o extra dlhom kvitnutí. Majú radi vlhkú, humóznu pôdu a slnko počas celého dňa. Ak im toto všetko doprajete, odmenia vás nádhernými kvetmi. V opačnom prípade sa môže stať, že sa na nich kvety neobjavia vôbec.