Strach z lietania? Letecká doprava je najbezpečnejšia

Minimálne jeden človek z desiatich má fóbiu lietania, ale v skutočnosti to nie je ani fóbia z lietania ale zo strachu, že to lietadlo spadne. Po udalostiach uplynulých mesiacov sa ani niet čo čudovať. Sú to obrovské stroje, ktoré preberajú kontrolu už aj nad človekom, a keď sa tam hore niečo stane, tak sa stalo asi naozaj posledný krát.

letadlo
 
Pravdou ale je, že v skutočnosti ste práve v bezpečí tam hore na nebi v lietadle, ako na zemi v aute.
Ministerstvo dopravy Spojených štátov amerických sa podieľalo na štatistikách úmrtí, ktoré sa udejú v dopravných prostriedkoch – samozrejme týka sa to len smrteľných nehôd.
 
Existujú vytvorené štatistiky za rok 2016, ktoré dokazujú, že cestovanie lietadlom nie je naozaj riskantné.
Pre porovnanie sú tú štatistiky z automobilovej, vlakovej, lodnej dopravy:
 
Autonehody sú relatívne bežné, ale nie s vysokými šancami smrti. To že vodič v aute pri autonehode umrie je tak 1: 114 a je tu šanca , že zomriete v aute ako spolujazdec je vyššia až 1 : 654 .
 
Ak si vezmeme vlak, tak 749 ľudí bolo zabitých v roku 2016 kvôli nehodám na železnici, pričom 60% z nich bolo v dôsledku toho, že ľudia sa pod vlak hodili samy lebo chceli spáchať samovraždu. Cestovanie vlakom je teda dosť bezpečné, pokiaľ sa nerozhodnete pod neho skočiť sám. (trošku morbídne)

létání
 
Pri plavbe loďou bolo menej ako 700 smrteľných zranení v roku 2016. 90% úmrtí boli spôsobené rekreačnými loďami – nie osobné lode alebo výletné lode. Takže šanca, že sa udeje to čo na Titanicu je takmer minimálna.
 
No a ak sa pozrieme na leteckú dopravu, tak tu je šanca, že zomriete  1: 9 821. A práve to z neho robí jeden z najbezpečnejších spôsobov dopravy.
V roku 2016 odletelo do USA a z USA okolo 848,1 milióna ľud. A v tom istom roku bolo zaznamenaných len 444 úmrtí súvisiacich s letectvom.
To je dosť dobrá bilancia.
 
Tak čo, ešte sa bojíte?