Správne tipy pre výber

Napríklad pri snowboardingu je potrebné dbať na správne obutie, ktoré je základom úspechu pri pohybe na doske. Topánky vám jednoducho musia dokonale padnúť, až potom k nim budete vyberať viazanie.
Ukážeme vám základné vlastnosti, ktoré by mali spĺňať. Pozrieme sa na rôzne varianty zaväzovania, kategórie tvrdosti a potom je tu už spomínaná veľkosť.

snowboard

vZamerané na tvrdosť

Dôležité je, aby ste vedeli, čo od nich vlastne očakávate. Začiatočník uprednostňuje všestrannosť, ktorú mu zaista mäkké SOFT. Odporúčajú sa tiež pre parkových jazdcov. Sú veľmi pohodlné pri chôdzi a noha je v nich ako v bavlnke. Sú ideálne na jibbing, avšak je u nich o niečo väčšie riziko vyvrtnutia členkov.
Ďalšou kategóriou je MID-STIFF. Tie sú medzi jazdcami úplne najobľúbenejšie, pretože sa hodia na freeride alebo na šantenie na rampe. Uvítajú je stredne pokročilí alebo profesionálny jazdci. Záleží len na vašom apetítu.
Naozaj tuhý je variant STIFF, ktorú využívajú len pokročilí jazdci. Zaisťujú kontrolu pri vyšších rýchlostiach. Môžete ich použiť pre jazdu na prašane, rolbovaných zjazdovkách, ale aj ľadových platniach.
Tuhosť má väčšinou klasifikáciu 1-10.

vZaväzovanie

Na trhu nájdete rôzne moderné technológie, ale najčastejšie sú tri klasické postupy vrátane ich kombinácií.

1. Šnúrky
Hlavnú výhodu by som videla u dlhovekosti. Navyše v prípade pretrhnutia sa dajú veľmi ľahko nahradiť. Nevýhodou je samovoľné rozväzovanie a povoľovanie počas jazdy.

2. Rýchlo uťahovací šnurovanie
Nezávisle na sebe môžete utiahnuť hornú aj spodnú časť topánky. Veľmi rýchly a pohodlný systém, kedy životnosť prekazí odtrhnutie alebo zaseknutie šnúrok.

vázání

3. Boa systém
Názov nesie od hada, ktorý vie pevne objať svoju korisť. Uťahujú sa pomocou kolieska, ktoré je napojené na úzke odolné káble. Týmto precíznym utiahnutím sa chváli len pár firiem, ktoré na ne majú licenciu. Počítajte ale s vyššou cenou.

Výber vám môže uľahčiť napríklad tento odkaz:, kde môžete rovno nakúpiť.