Rozumejú zvieratá ľuďom?

Každý psičkár už určite zažil, že keď bol deň kedy sa necítil dobre, prejavilo sa to aj na jeho štvornohom priateľovi. Vinári často hovoria že keď odháňajú vtákov, tak si vtáky len presadnú z jedného kraja vinohradu na druhý. Pred časom internet zaplavilo video kde vrana kričala na domáceho: „Syr! Syr! Syr!“. To je jasný dôkaz istého logického zmýšľania.
Európski vedci sa zamýšľali nad tým ako je to možné? Či to nie je len nadpriemerná inteligencia jedinca? A zistili že nie je!

liška

Psy
Priemerný pes dokáže rozoznávať viac než 1000 rôznych slov, dokázal to americký výskum na border kólií menom Rico. Iný maďarský pokus dokonca dokázal že psy sú emočne späté so svojim majiteľom. Zistili to tak, že oddelili psa od svojho pána na jeden deň. U 113 zo 120 psov bola zaznamená prudko zvýšená tepová frekvencia a nervozita. Zatiaľ však nie je vysvetlené ako psy vycítili, že niečo nie je v poriadku.

Opice
Ďalší výskum na opiciach bonobo dokázal ešte zaujímavejšie výsledky: Tieto opice chápu až 3500 ľudských slov! Tento výsledok je veľmi prekvapujúci vzhľadom na to, že opice neprichádzajú do styku s ľuďmi tak často ako psy. Šimpanzy v tomto teste dopadli trochu horšie: Rozumejú 250-tim slovám.

Vrany
Ale cicavce nie sú jediné, čo vedcov zaujalo. Anglická štúdia na vranách nám ukázala, že vrany rozumejú ľudskej reči, podľa toho koľko času strávia pri ľuďoch. Pozorovaná vrana, ktorá žila na vidieckom statku v Anglicku, rozumela 600 slovám a vrana žijúca v lese rozumela sotva 15-tim slovám.

vrána

Talentovaný kôň
Veľmi známy je aj prípad koňa Hansa, ktorý údajne vedel počítať. Človek mu povedal napríklad dva plus tri a kôň päťkrát klopol kopytom o zem. Najskôr si ľudia mysleli, že je to podvod, ale neskôr sa zistilo že kôň nevedel počítať, ale vedel drobným pozorovaním ľudského správania vydedukovať správnu odpoveď.
 
Takže keď budete najbližšie sledovať letiace vtáky, uvedomte si, že pravdepodobne aj oni sledujú vás a snažia sa pochopiť naše správanie tak, ako sa my snažíme pochopiť ich.