Ako falošné správy menia internet?

Falošné správy sú spojené s extrémistickou politikou, sociálnym delením, násilím z davu a zločinom. Kto je na vine? Zrejme starí ľudia.
 
Nová štúdia zistila, že užívatelia Facebooku vo veku nad 65 rokov majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť, že budú zdieľať falošné správy ako mladší používatelia. Dôvodom je nedostatok digitálnej mediálnej gramotnosti ľudí, ktorí nevyrastali s internetom a pokles kognitívnych schopností súvisiacich s vekom.fake news.jpg
 
Naša nová herná stránka je naživo! Gamestar zahŕňa hry, herné pomôcky a vybavenie. Prihláste sa k odberu nášho bulletinu a my vám pošleme e-mail s našimi najlepšími materiálmi priamo do vašej doručenej pošty. Viac informácií nájdete tu.
Čínska spoločnosť WeChat našla podobné výsledky v tejto sieti a tiež dospela k záveru, že národný ľud má väčšiu pravdepodobnosť, že bude zdieľať falošné správy ako mestské útržky.
 
Ale to sotva záleží. Pravdou je, že falošné správy sa stávajú veľkým biznisom. Podobne ako kybernetickí zločinci, aj vydavatelia falošných správ vyvíjajú svoje metódy rýchlejšie ako schopnosť verejnosti vyhýbať sa podvádzaniu.
 
A tak úloha zachrániť svet pred dezinformáciami nevyhnutne spadá do Silicon Valley a technologického priemyslu.
 
Odkiaľ pochádzajú falošné správy?
Falošné správy nie sú rovnaké ako nepríjemné názory, zlé správy, chybná žurnalistika alebo rozporuplný prejav.
 
Falošné správy vyžadujú, aby ľudia, ktorí napíšu alebo vysielajú správy, vedeli, že prinášajú nepravdivé informácie.
 falešné zprávy.png
Ruská vláda sa stala plagátovým dieťaťom pre politické dezinformácie a dezinformácie kvôli horám (skutočných) spravodajských správ o jeho úlohe vo falošných správach, ktoré viedli k prezidentským voľbám v roku 2016 v USA. Novšie správy ukazujú, že ruské úsilie šíriť falošné správy nielen v USA, ale v mnohých krajinách po celom svete. Niektoré z týchto falošných správ sa snaží odhaliť aj myšlienku, že Rusko šíri falošné správy.
 
Ruská vláda, všeobecne považovaná za najväčšieho a najsofistikovanejšieho štátneho sponzora falošných správ a dezinformácií, sama schválila návrh zákona, ktorý tento mesiac zakázal, čo nazýva falošné správy. Nový zákon, ktorý trestá porušovateľov pokutami alebo väzením, zoskupuje dohromady falošné správy a akékoľvek „nerešpektovanie“ vládnych predstaviteľov alebo štátnych symbolov.
 
Ruské štátom podporované dezinformačné kampane sú poháňané politikou. Ale falošné správy sa väčšinou šíria na zisk.