Rozmnožujeme a pestujeme tučnolist

Tučnolist nie je úplne správne, lepšie povedané, odborné pomenovanie týchto rastlín. Ide o sukulenty, ktoré majú tučné listy. Do tejto skupiny zaraďujeme desiatky rôznych rastlín. Že ide práve o tieto rastliny, zistíte tak, že budú mať v názve latinské slovíčko crassula. Ide o tak nenáročné rastliny, že ich môže bez problémov pestovať aj vaše dieťa. Myslím si, že by to dokonca zvládol aj váš pes. Pozrime sa teda na to, ako ich rozmnožiť a tešiť sa z nich dlhé roky.
 Zelená rastlina v kvetináči.jpg

Budete ich chcieť viac

 
Prečo idem hovoriť o rozmnožovaní? Pretože keď začnete s jedným kvetom, budete ich chcieť viac. Pritom ich nemusíte kupovať. Ak nejaký zaujímavý kúsok zbadáte u svojich známych, odtrhnite si jeden list, zapichnite ho do zeme a máte novú rastlinu. Korienky sa objavia už v priebehu dvoch týždňov. Nasledujúci rast je pomerne pomalý, no za ten výsledok, to naozaj stojí.
 
Rozmnožovanie krok za krokom

  1. Odtrhnite list aj so stonkou. Rastlina však zakorení aj z jediného lístku. So stopkou je to väčšia istota.
  2. Pred tým, ako ho vložíte do zeme, nechajte poranené miesto dôkladne uschnúť. To potrvá asi taká dva dni, do istoty tri až štyri.
  3. Potom ho, doslova, zapichnite do kvetináča s hlinou.
  4. Rastlinku na začiatok poriadne polejte, no potom, už nepolievajte takmer vôbec, respektíve iba občasne a málo.

 Zelená rastlina v tme.jpg

Pestovanie zvládne každý

 
Aj keď som povedala, že pestovanie je nenáročné, zopár slov, sa k nemu, predsa len, povedať dá. Základom je to, aby ste tieto rastliny nepolievali príliš často. Bohato postačí, ak ich polejete raz za mesiac. Neriaďte sa však presným časom, ale skôr tým, ako bude rastlina vyzerať. Že sa potrebuje napiť naozaj akútne, zistíte tak, že sa listy budú vyzerať scvrknuto. Môžete ich niekedy aj orosiť rozprašovačom. Majte ich na slnečnom a hlavne teplom mieste, ide o teplomilné rastliny, ktoré chlad naozaj neznášajú. Na leto ich môžete vyložiť aj vonku, no už začiatkom jesene, ich opäť premiestnite do tepla.