Netradičný zážitok v Turecku, ktorý však dokáže i zaskočiť

Dovolenky v Turecku patria posledné roky k tým najpopulárnejším. Táto krajina dokonca predbehla Taliansko a dokonca i Chorvátsko. Na tomto mieste môžete, okrem iného, zažiť i jeden naozaj netradičný zážitok, ktorý vás však môže i trošku zaskočiť. Hovoríme o Ramadáne, najväčšom moslimskom sviatku. Ako ho teda prežiť v roli turistu?Ľudia sediaci na zemi okolo spoločného jedla počas sviatku

Ramadán prebieha počas deviateho mesiaca v roku podľa islamského kalendára. Toto obdobie vychádza stále na inú časť roka, preto sa môže veľmi ľahko stať, že do Turecka zavítate práve počas tohto silne duchovného sviatku. Pokiaľ by sa vám to stalo, je dobré, ak budete vedieť aspoň jeho základné pravidlá. Ste predsa hosťom a dodržiavať zvyky hostiteľa sa jednoducho sluší.

5 vecí, ktoré by ste mali dodržiavať i vy :

Silueta modliacej sa osoby počas západu slnka pri siluetách veží

  1. Na ulici, na pláži, jednoducho všade kde ste ostatným na očiach, by ste nemali fajčiť alebo piť alkohol. Ide o jedno z najväčších porušení tohto sviatku. Fľašku vínka si preto radšej vezmite na hotelovú izbu a cigaretku si užite pekne v pokoji a súkromí.
  2. Aj keď to nebude ľahké, mali by ste sa o to aspoň pokúsiť. Ženy totiž v tomto období nesmú nosiť odhalené kolená, ramená a výstrih je úplným tabu. Na dovolenku však idete aj kvôli opaľovaniu a kúpaniu, takže by bolo trúfalé od vás žiadať nenosiť plavky. Snažte sa tieto pravidlá dodržiavať aspoň na uliciach.
  3. Pokiaľ by ste sa v Turecku s niekým zoznámili, môže sa stať, že vás pozve na iftár. Ide o sviatočné jedlo, ktoré sa konzumuje ako prvé po skončení pôstu. V žiadnom prípade neodmietnite.
  4. Po východe slnka ľudia počas tohto sviatku nejedia ani nepijú. Opäť raz by to pre vás bolo asi príliš veľké obmedzovanie. Snažte sa však jesť iba v reštauračných zariadeniach, na pláži, kde sú domáci zvyknutí na turistov alebo na hoteli.
  5. Rešpekt je v moslimských krajinách jedným z hlavných prikázaní. Samozrejme v prenesenom slova zmysle. No a počas tohto sviatku by ste mali byť úctiví dvakrát tak.