Lev Africký – Panthera leo


Africký lev (Panthera leo) – pozrime sa na pár faktov o tomto zaujímavom mačkovitom cicavcovi, ktorý je tiež často nazývaný ako kráľ džungle, aj keď to nie je veľmi presné, pretože levy z džungli nežijú.
Je celkom jasné, že levy sú fascinujúce bytosti, a tu ich spoznávame trochu lepšie, keď sa pozrieme na pár faktov o nich:
1. Africké levy sú najväčšími africkými mačkami (druhý najväčší z čeľade Felidae, najväčší je tiger). Samci môžu dosahovať výšku v kojútiku okolo 1,2 metra a vážiť okolo 150 – 225 kg (priemer. 189 kg). Samice majú výšku okolo 1 metra a vážia medzi 110 – 152 kg (priemer. 126 kg).Lev africký.jpg
2. Africké levy majú široké teritóriá a môžu žiť takmer všade – od otvorených lesov, hustých kríkov, krovín a trávnatých komplexov, dokonca prenikajúcich hlboko do púští pozdĺž vodných tokov. Globálne existujú levy v Ázii a subsaharskej Afrike, hoci história ukazuje, že levy už dávno obývali aj časti juhozápadnej Ázie a severnej Afriky.
3. Farba srsti leva sa líši v závislosti od regiónu a populácie. Zistilo sa však, že levy, ktoré žijú v oblastiach, kde je buď chladnejšie alebo majú vyššiu hladinu vlhkosti, majú tendenciu mať tmavšiu srsť – napríklad levy prispôsobené púšti v Namíbii a levy s čiernou pokrývkou Kalahari. Získate tiež biele levy, ale toto nie sú skutočné albíny, ale sú to skôr genetické varianty so silne zníženou pigmentáciou.lev.jpg
4. Keď už hovoríme o levoch prispôsobených púšti. Tieto levy sú známe svojou majestátnou veľkosťou a schopnosťou prežiť v drsnom prostredí púšte. Majú dlhšie nohy a štíhlejšie telá ako „obyčajné“ levy a sú prispôsobené na vytrvalosť. Pretože korisť je v púštnych oblastiach riedka, levy musia hľadať potravu široko a široko a žiť z menšej koristi, ako sú antilopy, myši a vtáky. Levymajú silnejšiu odolnosť proti smädu a môžu žiť až dva týždne bez pitnej vody (spoliehajú sa na krv svojej koristi kvôli vlhkosti).