Čo o Vás prezrádzajú farby, ktoré nosíte

Každá farba má na človeka iný vplyv a iný význam, vnukuje iné myšlienky a pocity. Farbami, ktoré nosíte podvedome vyjadrujete svoje pocity. Poznaním ich významu ich môžete využiť a pomocou farby Vášho oblečenia vzbudzovať dojem, aký si budete priať.abstraktná malˇba.jpg
 
Modrá farbaje farbou pokoja, mieru, dôveryhodnosti. Priťahuje hĺbavých ľudí s bohatým vnútorným životom. Modrá obloha, tmavá noc či hlboké more, všetky tieto veci na nás pôsobia upokojujúco. Niektorými ľuďmi môže byť vnímaná ako studená, nepriateľská.
 
Červenáje veľmi fyzickou farbou, je prvou farbou, ktorú ľudské oko zachytí. Je to veľmi dominantná, energická a teplá farba. V negatívnom zmysle môže pôsobiť rušivo a agresívne.
 
Žltá je emocionálna, intenzívna farba. Evokuje optimizmus, sebavedomie, kreativitu.
Môže byť ale vnímaná aj ako nestabilná a rozptyľujúca.
 
Zelenáje farbou rovnováhy. Symbolizuje sviežosť, znovuzrodenie, odpočinok, ale môže pôsobiť aj príliš upokojujúco.
 
Oranžováfarba vznikne zmiešaním červenej a žltej. Má v sebe vášeň červenej aj pozitívnu energiu žltej. Evokuje pohodlie, teplo a zábavu.
 
Čierna je sofistikovaná, chic a elegantná. Rovnako však môže pôsobiť aj depresívne a negatívne. Čierna farba oblečenia je tradične spájaná s pohrebmi a smútkom.farby trojuholníky.png
 
Biela farba evokuje čistotu a jednoduchosť. Je veľmi minimalistická, tradične je farbou svadobných šiat. V niektorých kultúrach je farbou smútku a nosí sa na pohreboch.
 
Sivá sa nachádza na pomedzí medzi bielou a čiernou. Je to neutrálna farba, hodí sa k všetkým ostatným farbám. Negatívne môže byť vnímaná ako chladná, sterilná a nudná.
 
Hnedá farba je stabilná a spoľahlivá. Môže však pôsobiť aj ťažkopádne a neflexibilne.
 
Jednofarebnými outfitmi vyjadrujete jasné posolstvo. Ak k červenej pridáte podobné farby, napríklad ružovú alebo bordovú, jej posolstvo ostane rovnaké. Ak však k červenej pridáte napríklad čiernu, správa, ktorú Vašim outfitom vysielate do okolia, si protirečí.
 
Psychológiu farieb vo svojom oblečení využívajú hlavne političky, alebo prvé dámy, či manželky politikov.